scorecardresearch

Çeçen Cinayetinin Katil Zanlısının Görüntülerine Ulaşıldı

226 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
İstanbul Zeytinburnu'nda, 26 Şubat 2009'da öldürülen Çeçen Ali Osayev'in katilinin, 2 gün sonra cenazeye katıldığını belgeleyen görüntülere ulaşıldı.

KALABALIKTAN UZAKTAN BEKLEDİ

Dava dosyasına giren görüntüde katilin yüzünü kapattığı, kalabalıktan uzakta beklediği ve cenazeden sonra hızla camiden ayrıldığı yer aldı. Polisin ve savcının iddiasına göre görüntülerdeki kişi davanın tek tutuklu sanığı Temur Makhauri’ydi. Ama Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına İstanbul Emniyeti’nden gönderilen bir belge önemli çelişkiyi ortaya koydu.

2009'DA SINIR DIŞI EDİLDİ

Belge, şüpheli Makhauri’nin de savunmasını doğrular içerikteydi. Belge, Makhauri’nin Ruslan Papaskiri adına düzenlenen pasaportla 28 Şubat 2009’da, cenaze günü Türkiye’ye giriş yapmak istediği ama sınır dışı edildiğine ilişkindi. Polisin elinde Makhauri’nin katil olduğuna ilişkin en önemli delil bu görüntülerdi.CENAZEDEKİ GİZEMLİ KİŞİ

Habertürk'ün haberine göre; Emniyetten giden belge Makhauri’nin cenazedeki katil olmayabileceğini ortaya koydu. Görüntüyle birlikte “Cenazedeki kişi Makhauri değilse kim?” sorusu akla geldi. Dava dosyasındaki bir istihbarat belgesinde cinayetlerin arkasında Çeçen Lider Ramzan Kadirov’un olabileceği bilgisi yer alıyordu.

Yayımlanan bu belgede “Yapılan çalışmalar neticesinde maktullerden birinin mücahit kanat lideri Dukko Umarov’un komuta kademesinde olduğu için Çeçen lider Ramzan Kadirov tarafından öldürtülmüş olabileceği yönünde duyumlar alınmıştır” deniyordu.
Etiketler